مقالات

حساسیت های پوستی به لوازم آرایشی و بهداشتی

حساسیت های پوستی به لوازم آرایشی و بهداشتی

آیا به محصولات مراقبت از پوست خود حساسیت دارید؟
ممکن است چنین باشد، اما همه واکنش ها ماهیت آلرژیک ندارند

اثرات قرمز خارش دار پس از استفاده از محصولات مراقبت از پوست نشانه واضحی از یک واکنش آلرژیک است . اما گاهی اوقات محصولات مراقبت از پوست می توانند علائم ظریف تری مانند خشکی و پوسته پوسته شدن، برآمدگی های جوش مانند و رنگ ناهموار پوست ایجاد کنند. این ممکن است به دلیل تحریک ناشی از یک ماده خاص باشد.

این مقاله شامل فهرستی از محصولات مراقبت از پوست است که معمولاً باعث تحریک یا واکنش های آلرژیک می شوند، همراه با مواد خاصی که ممکن است مسئول باشند. همچنین علائمی را که باید به آنها توجه کنید، نحوه واکنش به واکنش های شدید و موارد دیگر را پوشش می دهد.

آلرژی در مقابل تحریک

هر زمان که مردم به یک محصول مراقبت از پوست واکنش نشان می دهند، اغلب می گویند که به آن حساسیت دارند. این ممکن است در برخی موارد درست باشد، اما نه همه

قرمزی، خارش و تحریک پوست درماتیت نامیده می شود. هنگامی که به یک محصول مراقبت از پوست واکنش منفی نشان می دهید، ممکن است یکی از موارد زیر را داشته باشید:

درماتیت تماسی تحریک کننده : این واکنش به این دلیل رخ می دهد که یک ماده باعث تحریک پوست می شود. علائم محدود به منطقه ای است که محصول استفاده شده است و واکنش سیستم ایمنی را درگیر نمی کند .
درماتیت تماسی آلرژیک: این یک آلرژی واقعی است – به عبارت دیگر، سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده فرآورده واکنش نشان می دهد که گویی واقعاً برای بدن شما مضر است و پروتئین ها را برای کمک به مبارزه با آن آزاد می کند.
محصولات مراقبت از پوست که اغلب باعث واکنش می شوند

 

 

تعدادی از محصولات آرایشی رایج برای ایجاد واکنش های آلرژیک و درماتیت تماسی تحریک کننده شناخته شده اند، به ویژه:

 • صابون و ژل بدن
 • کرم های مرطوب کننده
 • رنگ مو
 • ناخن های مصنوعی
 • ادکلن و عطر
 • لاک ناخن
 • رژ لب
 • ضد آفتاب
 • شامپو
 • حنا (برای خالکوبی های موقت استفاده می شود)
 • دئودورانت
 • دستمال های پاک کننده
  یک محصول زیبایی می تواند صدها ماده تشکیل دهنده داشته باشد و فقط یک محصول برای ایجاد مشکل لازم است.

اگر متوجه تغییرات غیرعادی در پوست خود شدید، فهرستی از تمام محصولات زیبایی که در چند روز گذشته استفاده کرده اید تهیه کنید. ممکن است به طور ناگهانی نسبت به محصولی که سال ها استفاده می کنید واکنش نشان دهید، بنابراین فقط محصولاتی را که برای شما جدید هستند یادداشت نکنید.

این اطلاعات برای شما و پزشکتان در تلاش برای یافتن علت واکنش مفید خواهد بود.
علائم
علائمی که تجربه می کنید به نوع واکنش شما و میزان حساسیت شما به یک ماده بستگی دارد.

علاوه بر علائم زیر که با قرار گرفتن در معرض آن تجربه می‌شود، استفاده طولانی‌مدت از هر محصولی که حاوی مقادیر کم محرک باشد، می‌تواند به تدریج بیرونی‌ترین لایه محافظ پوست، یعنی لایه شاخی پوست را از بین ببرد .

با گذشت زمان، این می تواند پوست شما را مستعد خشکی، قرمزی و تحریک کند.

علائم درماتیت تماسی

درماتیت تماسی تحریک کننده معمولاً فقط ناحیه مستقیم پوستی را که آلرژن را لمس کرده است، تحت تأثیر قرار می دهد. می تواند منجر به:

خارش پوست

تکه ای از برآمدگی های قرمز شده و برجسته
تاول های کوچک پر از مایع
همچنین ممکن است درماتیت تماسی تحریک کننده خفیف بدون بثورات خارش دار داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است پوستی داشته باشید که هر چند وقت یکبار مرطوب کنید، کمی خشک است. یا ممکن است لکه ای از پوست خشن و شبیه کاغذ سنباده داشته باشید که ممکن است در لمس آن احساس گرما کنید یا نداشته باشید.

صورت شما شایع ترین مکان برای ایجاد این نوع خفیف و مزمن درماتیت تماسی است. به خصوص روی پلک ها، گونه ها، گوشه های بینی و دهان و چانه ظاهر می شود.

علائم واکنش آلرژیک
درماتیت تماسی آلرژیک به اندازه درماتیت تماسی تحریک کننده شایع نیست. اگر به محصولی حساسیت دارید، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشید:

 • خارش پوست
 • کهیر
 • پوسته پوسته شدن یا لایه برداری پوست
 • تورم صورت
 • تحریک چشم، بینی و دهان

زمان بروز علائم هیچ یک از این واکنش ها در اولین استفاده از یک محصول ظاهر نمی شوند. احتمالاً بعد از اینکه یک یا چند بار از یک محصول استفاده کردید، واکنش نشان خواهید داد.

این واکنش ها ممکن است 24 تا 48 ساعت پس از مواجهه با شما شروع نشوند.

هنگامی که به یک ماده حساسیت پیدا می کنید، معمولاً این آلرژی را برای مادام العمر خواهید داشت. همچنین معمولاً هر بار که از محصولی که به آن حساسیت دارید استفاده می کنید، واکنش آلرژیک خواهید داشت.

به همین ترتیب، هنگامی که درماتیت تماسی تحریک‌کننده ایجاد می‌کنید، هر بار که محصول مشکل‌ساز پوست شما را لمس می‌کند، علائمی خواهید داشت.

 

خلاصه
ممکن است اولین بار که از یک محصول استفاده می کنید واکنشی ایجاد نکنید. با ادامه استفاده از یک محصول، علائم می توانند در طول زمان آشکار شوند.

علل

هزاران ماده تشکیل دهنده در محصولات مراقبت از پوست و آرایشی استفاده می شود. اگرچه پوست همه افراد متفاوت است، اما برخی از ترکیبات بیشتر از سایرین باعث ایجاد واکنش می شوند.

عطرها یک مقصر رایج هستند. حتی با وجود اینکه “عطر” به عنوان یک عنصر ذکر شده است، این ماده می تواند حاوی صدها جزء شیمیایی مختلف باشد که بسیاری از آنها می توانند پوست را تحریک کنند.

نگهدارنده ها نیز اغلب مشکل ساز هستند. در حالی که ممکن است برای جلوگیری از خراب شدن محصول ضروری باشد، اما شناخته شده است که نگهدارنده ها باعث ایجاد درماتیت تماسی در برخی افراد می شوند.

برخی از مواد نگهدارنده که احتمال ایجاد درماتیت تماسی را دارند عبارتند از: فرمالدئید، ایزوتیازولینون، متیل ایزوتیازولینون و کواترنیوم

رنگ‌ها و رنگدانه‌های رنگی که به عنوان رنگ‌دهنده شناخته می‌شوند نیز خطرآفرین هستند. افرادی که به رنگ های موجود در مواد غذایی خود حساسیت دارند، احتمالاً در لوازم آرایشی خود نیز به آنها حساسیت دارند.

هر رنگی می تواند باعث درماتیت تماسی در پوست های حساس شود، اما قرمز و زرد معمولاً مشکلات شایع تر هستند.
سایر مواد طبیعی
ترکیبات کاملا طبیعی می توانند پوست شما را تحریک کرده و باعث واکنش های آلرژیک شوند. روغن های ضروری یک مقصر رایج هستند. در حالی که آنها می توانند محصولات مراقبت از پوست را با رایحه ای جذاب ارائه دهند، اما هنگامی که در غلظت های بالا استفاده می شوند اغلب تحریک کننده هستند.

روغن درخت چای اسانسی است که بیشتر با درماتیت مرتبط است. فقط چند قطره می تواند باعث ایجاد یک واکنش نامطلوب در برخی افراد شود. اسانس‌های اسانس نعناع ، ​​یلانگ یلانگ، میخک، دارچین و کاسیا، بیشتر احتمال دارد پوست حساس را تحریک کنند .

اسانس ها عصاره های گیاهی قوی هستند. حتی اگر آنها معمولا به عنوان خالص به بازار عرضه می شوند، همیشه اینطور نیست.

در واقع، بر اساس یک مطالعه در سال 2016، محققان دریافتند که بیشتر اسانس ها حاوی 100 تا 500 جزء شیمیایی هستند. به طور خاص، آنها حاوی ترپن های زیادی مانند لیمونن، لینالول و لینیل استات هستند. این ترپن ها بوی گلی خود را به گیاهان می دهند، اما با درماتیت تماسی آلرژیک نیز مرتبط هستند.

لانولین یکی دیگر از مواد طبیعی است که معمولاً با تحریک پوست و واکنش های آلرژیک مرتبط است. لانولین از پشم گوسفند به دست می آید و در محصولات مرطوب کننده مانند لوسیون بدن و کرم های صورت استفاده می شود.

تشخیص

یک مورد درماتیت تماسی تحریک کننده ممکن است به اندازه کافی واضح باشد که برای تایید آن نیازی به پزشک نداشته باشید. ممکن است بتوانید به سادگی با ردیابی آنچه استفاده می کنید ، محل استفاده از آن و اینکه آیا در آن ناحیه واکنشی دارید یا نه، متوجه شوید که پوست شما به یک محصول حساس است.

اگر واکنش خفیفی دارید و هیچ محصول جدیدی را شروع نکرده اید، سعی کنید هر بار یک محصول را از رژیم خود حذف کنید تا ببینید آیا پوست شما بهبود می یابد یا خیر. حذف محصولی که حاوی عطر یا رنگ‌کننده است، نقطه شروع خوبی است. ممکن است دو تا چهار هفته طول بکشد تا متوجه تفاوت شوید.

کنار گذاشتن مواد نگهدارنده ممکن است مشکل ساز باشد، اما با گذشت زمان، ممکن است بتوانید تشخیص دهید که به کدام نوع از مواد نگهدارنده حساس هستید و از آنها اجتناب کنید.

تعیین دقیق عنصری که برای شما مشکل ایجاد می کند ممکن است دشوارتر باشد. با این حال، مگر اینکه واکنش شدید باشد، اگر به محصولات جدید تغییر کرده اید و از آن راضی هستید، ممکن است برای حل این معما ارزش زمان لازم را نداشته باشد.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد
البته اگر نمی توانید علائم خود را مدیریت کنید – حتی اگر مورد شما شدید نباشد – به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین در صورت تجربه واکنش شدید یا مداوم، باید فوراً به متخصص پوست (متخصص پوست) یا متخصص آلرژی (متخصص آلرژی) مراجعه کنید. آنها می توانند یک تست پچ انجام دهند تا ببینند آیا شما به چیزی حساسیت دارید یا خیر. 10

تست پچ شامل قرار گرفتن در معرض 20 تا 30 آلرژن رایج است. آنها به تکه ها اضافه می شوند و روی پوست اعمال می شوند. پس از 48 ساعت، لکه ها برای بررسی واکنش ها برداشته می شوند.

پوست تا هفت روز تحت نظر است تا ببینیم آیا واکنشی ایجاد می شود یا خیر.

رفتار

اکثر موارد درماتیت تماسی تحریک کننده خود به خود از بین می روند، مشروط بر اینکه استفاده از محصولی را که پوست شما را آزار می دهد متوقف کنید. ممکن است در این مدت به یک داروی موضعی برای کاهش علائم نیاز داشته باشید یا خیر.

اغلب واکنش‌های آلرژیک نیز خود به خود از بین می‌روند، اگرچه زمان بیشتری طول می‌کشد و معمولاً دارو ضروری است. واکنش های شدید برای جلوگیری از بدتر شدن نیاز به مداخله دارند.

درمان درماتیت تماسی

در حالی که منتظر هستید تا واکنش برطرف شود، ناحیه آسیب دیده را به آرامی درمان کنید. برای جلوگیری از تحریک بیشتر پوست از اسکراب و استفاده از محصولات معطر خودداری کنید.

اگر ناحیه خشک و ترک خورده است، می توانید یک لایه نازک از ژل نفتی یا مرطوب کننده های کرم سفید ساده (مانند Cerave، Vanicream) استفاده کنید.

اگرچه اگر پوست شما خارش داشته باشد سخت است، اما سعی کنید آن ناحیه را خراش ندهید. به آن فرصتی برای بهبودی بدهید. در صورت نیاز، پزشک می تواند کرم یا پماد کورتیکواستروئیدی را برای کنترل خارش و کمک به بهبودی پوست تجویز کند. 11
درمان واکنش های آلرژیک
اگر یک واکنش آلرژیک خفیف شامل ناحیه کوچکی از پوست قرمز و خارش دار دارید، می توانید از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه (OTC) روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید تا خارش را متوقف کنید. برای مناطق بزرگتر یا شدیدتر آسیب دیده، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید موضعی را نیز تجویز کند. 12

هنگامی که واکنش آلرژیک ناحیه وسیعی از پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، پزشک ممکن است یک دوره کوتاه کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزون را تجویز کند. ممکن است لازم باشد دارو را به مدت ۷ تا ۱۴ روز و در برخی موارد بیشتر مصرف کنید.

اگرچه علائم پوستی شما ممکن است تنها پس از چند روز از بین برود، مهم است که دوره کامل تجویز شده را به پایان برسانید تا مطمئن شوید که واکنش برطرف شده است. 12

اگر اپی نفرین داریدانژکتور (EpiPen یا Auvi-Q)، بلافاصله از آن استفاده کنید. این صرف نظر از اینکه مطمئن هستید که واکنش آلرژیک دارید یا خیر صادق است.

پس از تزریق اپی نفرین همچنان باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. اثرات اپی نفرین در عرض 20 دقیقه از بین می رود. و از آنجایی که آنافیلاکسی می تواند عود کند، به درمان و مشاهده بیشتری نیاز خواهید داشت.

علاوه بر اپی نفرین، ممکن است درمان های دیگری مانند آنتی هیستامین های IV در بیمارستان به شما داده شود. اگر آنافیلاکسی بر تنفس شما تأثیر بگذارد، ممکن است به اکسیژن یا یک برونش گشادکننده نیاز داشته باشید.مانند آلبوترول برای باز کردن راه های هوایی

سوالات متداول

واکنش آلرژیک به محصولات مراقبت از پوست چقدر طول می کشد؟
بدون عوارض، یک واکنش می تواند حدود دو تا چهار هفته طول بکشد. این بستگی به شدت آن دارد و پس از بروز آن چگونه با پوست خود رفتار می کنید.

آیا ممکن است واکنش آلرژیک تاخیری به محصولات مراقبت از پوست داشته باشید؟
آره. واکنش‌های آلرژیک به شستشوی صورت، کرم‌ها و سایر محصولات مراقبت از پوست می‌تواند به تأخیر افتاده یا فوری باشد.

آیا درمان خانگی وجود دارد که بتوانم برای واکنش آلرژیک به یک محصول مراقبت از پوست استفاده کنم؟
استفاده از یک پارچه خنک و مرطوب به مدت 15 تا 30 دقیقه چندین بار در روز می تواند کمک کند. همچنین ممکن است سعی کنید یک حمام خنک بگیرید. جوش شیرین یا بلغور جو دوسر کلوئیدی را در آب بپاشید تا خواص تسکین دهنده بیشتری به آن ببخشید.

چگونه می توانم قرمزی ناشی از واکنش آلرژیک به شستشوی صورت را کاهش دهم؟
حداقل به طور موقت به یک شامپو و نرم کننده ملایم تر تغییر دهید. قرمزی ممکن است ادامه داشته باشد زیرا مراقبت از مو باعث تحریک پوست حساس شما می شود.

در استفاده از محصولاتی که احتمالاً مواد محرک دارند (مانند کرم های آکنه یا سرم های ضد پیری) مکث کنید.

خلاصه
شما ممکن است به محصولات مراقبت از پوست حساسیت داشته باشید، اما برای ایجاد خارش، قرمزی و خشکی پوست نیازی به حساسیت ندارید.

محصولات مراقبت از پوست و سایر محصولات زیبایی اغلب حاوی صدها ماده هستند که بسیاری از آنها می توانند به آرامی موانع محافظ و مرطوب کننده پوست شما را از بین ببرند. این باعث درماتیت تماسی تحریکی می شود. علائم ممکن است فوراً رخ دهند یا سالها استفاده از محصول طول بکشد تا ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *